Języki obce w naszym przedszkolu

 

„Qui apprend une nouvelle langue acquiert une nouvelle âme”
                                                                         Juan Ramón Jimenez
„Kto uczy się nowego języka, zdobywa nową duszę”

Od roku 2002 wszystkie nasze przedszkolaki uczą się dwóch języków obcych: języka angielskiego i języka francuskiego zgodnie z programami autorstwa Przedszkola Niepublicznego „Stokrotka”.
Zajęcia prowadzone są przez filologów z przygotowaniem pedagogicznym, posiadających wieloletnie doświadczenie w nauczaniu małych dzieci. Przedszkole „Stokrotka” jest pierwszym przedszkolem w Gliwicach, które wprowadziło systematyczną naukę języka angielskiego i francuskiego do podstawowego programu nauczania przez zabawę.
Dlaczego warto uczyć się języków obcych już w przedszkolu? Angielski wywodzi się z grupy zachodniej rodziny języków germańskich, francuski zaś z romańskiej rodziny języków indoeuropejskich. Angielski jest pierwszym językiem stosowanym w międzynarodowej komunikacji i uniwersalnym językiem całego świata. Wielojęzyczność rozwija myślenie krytyczne i pozwala patrzeć na świat wieloma zmysłami. To umiejętność komunikowania się ze światem i zdolność do odbioru świata.
Małe dzieci przyswajają języki obce bez wysiłku i naturalny sposób. Wiele badań potwierdza korzyści z wielojęzyczności, która rozwijana jest poprzez zabawę w wieku przedszkolnym. Dzieci mają swoisty talent do informowania się z dziećmi mówiącymi w innym języku. W naszym przedszkolu corocznie przybywa dzieci mówiących w obcym języku. W 2004 roku po raz pierwszy próg naszego przedszkola przekroczyła Kaoru (lat 5) i to właśnie język angielski i francuski był dla niej czasem, w którym wszystkie koleżanki i koledzy mówili jednym językiem. Dzieci wielojęzyczne są bardziej kreatywne i mają lepsze wyniki w uczeniu się matematyki. Rozumieją potrzeby ludzi, szanują świat i są wychowywane na Obywateli Świata.

 

Brak komentarzy to “Języki obce w naszym przedszkolu”

Komentarze zostały wyłączone.

Leave a Reply